We are happy to announce 25 Creek View Cheetahs placed on the district level of competition. These entries will move on to the State PTA Reflections Contest.
2023 North Fulton Council PTA Winners:
FILM
Kindergarten
1st Place: Sedona Hochhauser
5th Grade
1st Place: Mehul Tarte
DANCE
Kindergarten
1st Place: Sahana Mutha
1st Grade
1st Place: Sehaj Khural
2nd Grade
2nd Place: Ananya Aravind
MUSIC COMPOSITION
1st Grade
1st Place: Mahima Lokesh
2nd Grade
2nd Place: Andrew Liu
4th Grade
1st Place: Santhosh “Santi Sai” Sairajesh
5th Grade
1st Place: Iksha Kalwal
LITERATURE
2nd Grade
1st Place: David Lebedinsky
4th Grade
2nd Place: Arlyn Markham
5th Grade
2nd Place: Lucy Ullman
Visual Arts 2D
Kindergarten
1st Place: Aiden Klippel
1st Grade
1st Place: Kristen Lim
4th Grade
2nd Place: Mia Fan
5th Grade
1st Place: Sravika Thota
Visual Arts 3D
2nd Grade
1st Place: Rose Richman
4th Grade
2nd Place: Maddie Bell
PHOTOGRAPHY
2nd Grade
1st Place: Rose Richman
3rd Grade
1st Place: Shreekha Praveenkumar
2nd Place: Azeem Imtiaz
4th Grade
1st Place: Ishvin Garg
2nd Place: Kate Rothlisberger
5th Grade
1st Place: Leo Richman
SPECIAL ARTIST
PHOTOGRAPHY
5th Grade
1st Place: Kristen Merrill
Overall Winners:
The overall 1st and 2nd place winners listed below are the top scoring winners for the category/grade group they were in. The category/grade groups are broken down in to two groups for the elementary school level; Primary (PreK-2nd Grade) and Intermediate (3rd-5th Grade). The students listed below received the highest aggregate judges scores for their entire group.
FILM
1st Place OVERALL (K-2)
Sedona Hochhauser
2nd Place OVERALL (3-5)
Mehul Tarte
DANCE
2nd Place OVERALL (K-2)
Ananya Aravind
MUSIC COMPOSITION
2nd Place OVERALL (K-2)
Andrew Liu
1st Place OVERALL (3-5)
Iksha Kalwal
LITERATURE
1st Place OVERALL (K-2)
David Lebedinsky
Visual Arts 2D
1st Place OVERALL (3-5)
Sravika Thota
Visual Arts 3D
1st Place OVERALL (K-2)
Rose Richman
PHOTOGRAPHY
1st Place OVERALL (K-2)
Rose Richman
1st Place OVERALL (3-5)
Leo Richman
SPECIAL ARTIST- PHOTOGRAPHY
1st Place OVERALL (K-5)
Kristen Merrill
Anaisha Agrawal – Visual Arts
Aiden Klippel – Visual Arts
Myra Rajput – Visual Arts 3D
Sahana Mutha – Dance Choreography
Sedona Hochhauser – Film Production
Kristen Lim – Visual Arts
Enosh Kalwal – Visual Arts
Sehaj Khural – Dance Choreography
Mahima Lokesh – Music Composition
Pavit Sobti – Literature
Lianaa Alfred – Visual Arts
Julia Chen – Visual Arts
Rose Richman – Visual Arts 3D and Photography
Ananya Aravind – Dance Choreography
Andrew Liu – Music Composition
Bertina Goldgin – Photograph
David Lebedinsky – Literature
Connor Lane – Literature
Olivia Mello – Visual Arts 3D
Callum Lapid – Visual Arts 3D
Shreekha Praveenkumar – Visual Arts and Photography
Swacha Devunuri– Visual Arts
Amira Titus – Literature
Ninoshka Tony – Literature
Azeem Imtiaz – Photography
Maddie Bell – Visual Arts 3D
Mia Fan – Visual Arts
Melek Tiryaki – Visual Arts
Navita Keshava Prasad – Music Composition
Santhosh Sairajesh – Music Composition
Arlyn Markham – Literature
Ishvin Garg – Literature and Photography
Kate Rothlisberger – Photography
Avneesh Pradhan – Visual Arts
Sravika Thota – Visual Arts
Mehul Tarte – Film Production
Delaney Chang – Music Composition
Iksha Kalwal – Music Composition
Lucy Ullman – Literature and Photography
Iksha Kalwal – Literature
Leo Richman – Photography
Kristen Merrill – Photography
CVES PTA Links
Volunteer Sign Ups
Creek View PTA Newsletters
Business Partners
Amazon Associates Link
PTA Facebook
CVES School Links
Creek View Website
CVES School Governance
FCS Volunteer Training
Birthday Celebration Form
Change of Transportation form
Fulton County Resources
Fulton County Schools
FCS Bus Routes
Meal Pay Plan
GA Dept. of Education
GA PTA
FCS Volunteer Training